تازه های اخبار تازه های اخبار

نشست خبری

پرسش و پاسخ مدیر بانک مسکن استان مرکزی با منتخب خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری های استان

در نشست خبری مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی با خبرنگاران خبرگزاری ها و مطبوعات عنوان شد:

  • افزایش سقف تسهیلات مسکن در راستای اثربخشی تسهیلات و تناسب آن با قیمت بازار مسکن.

به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان مرکزی در نشست مطبوعاتی مسئولین بانک مسکن استان مرکزی با جمعی از خبرنگاران، احمدعلی جعفری مدیر شعب بانک مسکن استان، با تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و تهنیت و تسلیت شهادت سردار فداکار سپاه قدس ایران، سپهبد شهید قاسم سلیمانی به جمع حاضر؛ با اشاره به این که بانک مسکن بانکی توسعه ای تخصصی و  یگانه بانک دولتی متخصص در بخش ساختمان و مسکن است که از دیرباز تا کنون عهده دار رسالت ملی خانه دار نمودن عموم مردم گردیده و همواره سعی داشته و دارد؛ با تامین مالی بخش مسکن ، تسهیلات خود را مطابق با استانداردهای ملی و قانونی، همراه با رعایت اصول ایمنی به متقاضیان تقدیم دارد،گفت: استراتژی جدید بانک، همسو با سیاست های کلان دولت؛ حمایت از سازندگان حرفه ای ، انبوه سازان، تولید کنندگان و نیز عرضه کنندگان این بخش و تقویت بنیه مالی خریداران واحدهای مسکونی احداثی و در مجموع اثر بخشی تسهیلات از طریق افزایش سقف آن، متناسب با رشد قیمت نهاده های ساختمانی است.

وی گفت: در شرایط کنونی که مسکن، ساختمان و صنایع مرتبط با آن می توانند بیشترین تاثیر را در تولید، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته باشند؛ بانک مسکن تلاش دارد با سیاست های تشویقی خود، جامعه فعالان بخش مسکن را به این بخش مولد اقتصادی هدایت و با خدمات خوب خود، به امر ساخت حرفه ای مسکن ترغیب نماید و در این مسیر به حضور و مشارکت فعالین این بخش نیاز مبرم دارد. جعفری تصریح کرد؛ بانک در سیاست های اعتباری انبساطی خود در سال جاری در بخش ساخت مسکن؛ تسهیلاتی به شرح ذیل به سازندگان عادی، حرفه ای و به تعاونی های مسکن پرداخت می نماید:

  • در بخش ساخت، به ازای ساخت هر واحد مسکونی به روش عادی(سنتی سازی) در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، در سایر شهرها و در مناطق کمتر توسعه یافته  به ترتیب: 600میلیون ریال، 500 میلیون ریال و 400 میلیون ریال، تسهیلات بدون سپرده اعطاء می کند. این میزان تسهیلات(در روش عادی)، در بخش شرکت های تعاونی به ترتیب در شهرهای بالای 200 هزارنفر جمعیت و سایر مناطق شهری؛ 500 میلیون ریال و 400  میلیون ریال به ازای هر واحد خواهد بود. 
  • در بخش ساخت، به ازای ساخت هر واحد مسکونی به سازندگان حرفه ای در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، در سایر شهرها و در مناطق کمتر توسعه یافته  به ترتیب: 1300میلیون ریال، 1100 میلیون ریال و 900 میلیون ریال، تسهیلات بدون سپرده اعطاء می کند. این میزان تسهیلات(به سازندگان حرفه ای)، در بخش شرکت های تعاونی به ترتیب در شهرهای بالای 200 هزارنفر جمعیت و سایر مناطق شهری؛ 700 میلیون ریال و 600  میلیون ریال به ازای هر واحد خواهد بود. 
  • در بخش ساخت، به ازای ساخت هر واحد مسکونی به سازندگان حرفه ای(به صورت تکنولوژی جدید و استفاده از فناوری نوین) در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، در سایر شهرها و در مناطق کمتر توسعه یافته  به ترتیب: 1600میلیون ریال، 1300 میلیون ریال و 1100 میلیون ریال، تسهیلات بدون سپرده اعطاء می کند. این میزان تسهیلات(در صورت استفاده از فناوری نوین)، در بخش شرکت های تعاونی به ترتیب در شهرهای بالای 200 هزارنفر جمعیت و سایر مناطق شهری؛ 900 میلیون ریال و 800  میلیون ریال به ازای هر واحد خواهد بود. 

وی همچنین میزان تسهیلات ساخت بدون سپرده قابل اعطاء در مناطق بافت فرسوده شهری برای تمامی شهرهای استان را به ازای هر واحد 400 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این میزان تا 200 میلیون ریال وام بدون سپرده برای شهرهای بالای 200 هزار نفر در استان و تا 100 میلیون ریال وام بدون سپرده روی هر واحد برای دیگر شهرهای استان، قابل افزایش است.

احمد علی جعفری در ادامه به جدیدترین محصولات بانک مسکن که اخیرا به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده و در شعب این بانک قابل استفاده و بهره برداری می باشند اشاره نمود.

  • افزایش سقف تسهیلات از محل امتیاز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن

جعفری گفت: تازه ترین خدمت بانک برای مردم عزیز استان، افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده، از محل امتیاز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن است که به پیشنهاد بانک مسکن و در راستای اثربخشی تسهیلات و فراهم آوردن امکان خرید مسکن به ویژه برای دهک های میان درآمد جامعه صورت گرفته است. وی اظهار داشت؛ مطابق با بخشنامه ابلاغی؛ سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن انفرادی از این محل، در شهرهای اراک و ساوه به 800 میلیون ریال و در سایر شهرهای استان به 600 میلیون ریال افزایش یافت. وی گفت این سقف تسهیلات برای زوجین در شهرهای اراک و ساوه به 1600 میلیون ریال و در سایر شهرهای استان به 1200 میلیون ریال رسید.

جعفری تصریح کرد؛ در همین راستا، سقف تسهیلات جعاله تعمیر مسکن از محل امتیاز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز تا دو برابر افزایش یافته، به 400 میلیون ریال رسید. بدین ترتیب در صورتی که زوجین بخواهند در شهرهای اراک و ساوه، بالاترین میزان تسهیلات توام خرید و تعمیر مسکن را دریافت دارند؛ می توانند مجموعا تا 2000 میلیون ریال تسهیلات در اقساط 144 ماهه برای وام خرید و 60 ماهه برای وام جعاله دریافت کنند. وی گفت: قسط تسهیلات 2000 میلیون ریالی در روش تقسیط ساده، تا 5 سال نخست ماهیانه: 36.700.000 ریال و از سال پنجم به بعد(با تسویه وام تعمیرات)؛ 26.650.000 ریال خواهد بود. جعفری قسط مجموع تسهیلات خرید و جعاله زوجین(به میزان 1600 میلیون ریال) در سایر شهرهای استان را نیز برای پنج سال نخست، ماهیانه: 30.500.000 ریال و برای سالهای پنجم تا دوازدهم، ماهیانه: 20.000.000 ریال عنوان نمود.

وی نرخ سود تسهیلات مزبور را 17.5 درصد و حداکثر قدمت ساختمان را برای استفاده از تسهیلات، 25 سال اعلام نمود و گفت: این تسهیلات محدودیتی برای استفاده کنندگان قبلی از تسهیلات مسکن ندارد و هر کس ولو با داشتن سابقه مالکیت و سبق استفاده از تسهیلات مسکن، همچنان می تواند از این تسهیلات استفاده نماید.

  • افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن  از محل حساب صندوق مسکن جوانان:

مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی، خدمت دیگر بانک در سال جاری را؛ افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان دانست و گفت: شاید پیشتر با حساب انحصاری صندوق پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن آشنائی داشته باشید، لیکن امسال، بانک در اجرای سیاست های انبساطی خود، با هدف تقویت فرهنگ پس انداز و افزایش توان خرید مسکن قشر جوان و خانه اولی ها، گامی موثر در افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان برداشت و سقف این تسهیلات (به طور مثال در شهرهای استان مرکزی) تا 1.840.000 ریال در حالت انفرادی و تا 3.680.000 ریال برای زوجین افزایش یافت.

وی گفت حساب جوانان بانک مسکن، حسابی برنامه ای و هوشمندانه برای مشتریان بانک و تعهدی برای بانک تلقی می شود و مشتریان این حساب می توانند بدون محدودیت سنی، این حساب را افتتاح نموده و با واریزی های خرد در هر ماه، در پایان سال های پنجم، دهم و یا پانزدهم؛ سوای از دریافت کل وجه سپرده خود طی این سال ها؛ تسهیلاتی قابل توجه با کمترین میزان نرخ سود و طولانی ترین  مدت بازپرداخت اقساط دریافت دارند که این در نوع خود در کل شبکه بانکی کشور بی نظیر و منحصر به فرد است.

  • تشریح طرح جدید سپرده کوتاه مدت  2 و 1 بانک مسکن 

جعفری طرح 2و1 بانک مسکن را به عنوان خدمتی دیگر از بانک مسکن، مطلوب برای سپرده گذارانی دانست که قصد دارند علاوه بر سپرده گذاری و دریافت سود، تسهیلاتی با نرخ سود مناسب دریافت دارند.

وی تصریح کرد؛ امسال بانک مسکن با رونمائی از این طرح، به سپرده گذار امکان می دهد؛ علاوه بر دریافت سود 2 درصد سپرده خود؛ تا سقف 2 میلیارد ریال تسهیلات آنی به میزان 85 درصد وجه سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی وی را به صورت تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود یک درصد و بازپرداخت 60 ماهه به وی اعطاء نماید.  جعفری اظهار داشت، این تسهیلات به سپرده گذار و هم به بستگان درجه اول سپرده گذاران قابل پرداخت می باشد.

 

در ادامه نشست خبری؛ فرج اله سوسن آبادی، معاون اجرائی مدیریت شعب استان مرکزی با ارائه آماری از عملکرد 9 ماهه سال جاری بانک مسکن استان مرکزی در هر یک از بخش های تجهیزمنابع، تخصیص تسهیلات و وصول مطالبات بانک گفت: بانک مسکن هم اکنون 15100 میلیارد ریال منابع در اختیار دارد و تاکنون بالغ بر 29500 میلیارد ریال تسهیلات (یعنی چیزی حدود 2 برابر منابع تجهیز شده را) به متقاضیان اعطا نموده و از حیث نسبت تسهیلات پرداختی به منابع تجهیز شده، رتبه اول استان و بزرگترین پرتفوی تسهیلاتی در شبکه بانکی استان به حساب می آید. وی در خصوص میزان مطالبات بانک مسکن استان گفت: کل مطالبات تسهیلاتی بانک مسکن استان 1090 میلیارد ریال است که با توجه به رقم تسهیلات پرداخت شده، میزان npl  بانک مسکن حدود 57/3 درصد برآورد شده است.

معاون اجرائی بانک مسکن استان همچنین با اشاره به آمار تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن در سال جاری اشاره نموده گفت: طی 9 ماه ابتدائی امسال، جمعا 9917 فقره تسهیلات به ارزش 4174 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت گردیده که با توجه به تخصصی بودن تسهیلات پرداختی، بالغ بر 90 درصد تسهیلات در بخش های خرید، ساخت و تعمیر مسکن و مابقی در بخش های مضاربه، مرابحه ی صنعت و خدمات و قرض الحسنه های ازدواج و اشتغال زائی بوده است. سوسن آبادی تعداد تسهیلات مشارکت پرداختی در سال جاری را: 1398 فقره به ارزش: 1.055.905 میلیون ریال، تسهیلات خرید و فروش اقساطی سهم الشرکه را: 4452 فقره به ارزش: 2.076.842 میلیون ریال، تسهیلات جعاله تعمیر مسکن را: 2514 فقره به ارزش: 492773 میلیون ریال،  مضاربه را: 20 فقره به ارزش: 20729 میلیون ریال، مرابحه صنعت و خدمات را: 196 فقره به ارزش: 13835 میلیون ریال، قرض الحسنه ازدواج را: 489 فقره به ارزش: 154800 میلیون ریال و در بخش خوداشتغالی؛ 851 فقره تسهیلات به ارزش: 359456 میلیون ریال عنوان نمود.

معاون اجرائی مدیریت بانک مسکن استان در خاتمه سخنان خود، از تمدید طرح میثاق بانک مسکن تا پایان سال جاری خبر داده گفت: طبق این طرح که برای بدهکاران تسهیلاتی بانک مسکن فرصتی ایده آل فراهم کرده است؛ استثنائا و تنها تا پایان سال جاری، کلیه بدهکاران می توانند به نسبت واریز نقدی بدهی معوق تسهیلات خود نزد شعب بانک مسکن؛ تا صد در صد، بخشودگی جرائم دیرکرد بهره مند شوند.

شایان ذکر است، در بخش پایانی نشست مطبوعاتی مسئولین بانک مسکن استان با خبرنگاران، هر یک از خبرنگاران، سئوالاتی در خصوص خدمات و محصولات بانک و نیز پیرامون آینده مسکن و وضعیت رکود و رونق آن در سال جاری و آتی مطرح داشتند که مسئولین بانک به آن پاسخ گفتند.

 

 

 

 

آخرین بروزرسانی 1399/2/29