تازه های اخبار تازه های اخبار

حسـن زاده، مدیـر کـل امـور اقتصـادی استانـداری استـان کردستـان:

«بـازار مسکـن تابعـی از متغیرهـای خـاص عرضـه و تقاضاسـت»

میزگرد تخصصی بررسی شرایط حاکم بر بازار مسکن با حضور مدیر کل امور اقتصادی استانداری کردستان، مدیر، معاون مالی و فناوری و کارشناس بازاریابی مدیریت شعب بانک مسکن استان، معاون مالی و فناوری مدیریت نمایندگان سازمان نظام مهندسی، اتحادیه مشاورین املاک، انجمن انبوه سازان،انجمن پیمانکاران ساختمانی و کارشناسان دانشگاهی در سالن جلسات مدیریت شعب بانک مسکن استان کردستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان کردستان در ابتدای این نشست، جلال الدین سلیمی مدیر شعب استان ضمن قدردانی از مشارکت و حضور مدیران و مهمانان، برگزاری این میزگرد با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت بخش مسکن و ساختمان را واجب دانست و استفاده از توان و تجربیات مدیران و صاحب نظران و افراد تاثیر گذار را ضروری بر شمرد .

سلیمی در ادامه با اشاره به عدم تمایل سرمایه گذاری مردم در بخش مسکن و ساختمان افزود : با توجه به  رکود سه ساله اخیر بازار مسکن و تاثیرات منفی آن بر بسیاری از بخشهای وابسته تولیدی و صنعت بخش مسکن، ضرورتی ایجاد شد تا برای شناسایی راههای خروج از این شرایط از دستگاههای مرتبط درخواست همفکری و همکاری بین بخشی را داشته باشیم .

مدیر شعب استان در ادامه به تقسیم بندی تقاضا در بازار مسکن اشاره نمود و تصریح کرد : دو نوع تقاضا در بازار مسکن مشهود است، اول تقاضای سوداگرانه که توسط سرمایه گذاران برای کسب سود خلق می گردد و دوم تقاضای مبتنی بر نیاز مصرف کنندگان که حداکثر 40 درصد از کل معاملات را شامل می شود، بنابراین دستگاههای ذیربط برای اینکه سایر بخشهای مرتبط با مسکن دچار اختلالات شدید نشود، بایستی با اعمال سیاستهای انگیزشی از خروج سرمایه گذاری بازار مسکن جلوگیری نمایند .

سلیمی در ادامه به سایر عوامل مؤثر بر رکود مسکن و ساختمان مانند زمین و ... اشاره نمود و آنها را در رکود حاکم بر بازار مسکن مهم و ضروری دانست.

گفتنی است در ادامه جلسه حسن زاده مدیر کل امور اقتصادی استانداری استان کردستان نیز ضمن قدردانی از مدیر شعب بانک مسکن استان کردستان بعنوان پیشنهاد دهنده و میزبان این میزگرد، برگزاری چنین نشست های تخصصی را در استان نشان دهنده دلسوزی مدیران بانک مسکن دانست و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی را در این حوزه خواستار شد .

ایشان در ادامه با اشاره به این مطلب که « بـازار مسکـن تابعـی از متغیرهـای خـاص عرضـه و تقاضاسـت » افزود : شرایط حاکم بر اقتصاد کشور رکودی است نه تورمی، بر این اساس وقتی که سطح تولید پایین می آید بیکاری افزایش و تورم کاهش می یابد و در بخش رونق علاوه بر افزایش تولید نرخ تورم هم افزایش می یابد .

وی در ادامه 40 درصد تقاضای بازار مسکن را تقاضای اصلی و 60 درصد را سوداگرانه عنوان کرد و افزود : میزان عرضه و تقاضا هر کدام تابع متغیرهای خاص خود می باشند که بایستی با تشکیل جلسات متعدد با حضور کارشناسان سازمانها و ادارات وابسته به بخش مسکن بتوان به شناسایی تمام متغیرهای مسکن دست یابیم .

مدیر کل امر اقتصادی استانداری در ادامه به قیمت تمام شده زمین بعنوان یکی از عوامل مؤثر در رکود این بخش اشاره نمود و از دستگاههای ذیربط خواست تا با لحاظ نمودن این مشکل گامی مؤثر در ایجاد انگیزه برای متولیان بخش مسکن بردارند .

شایان ذکر است میزگرد تخصصی مذکور با تکیه بر موضوعات :

الف ) شناسایی موانع موجود در حوزه صنعت و تجارت  ساختمان .

ب ) بررسی چگونگی جذب سرمایه گذاران خارجی و شناسایی عوامل مرتبط با آنها .

ج ) بررسی نقش بانک مسکن و تسهیلات آن بر رونق بخش مسکن .

  با حضور مدیر کل محترم امور اقتصادی استانداری (از دید نظارت)، انجمن انبوه سازان (از دید سازندگان)، اتحادیه مشاورین املاک(از دید واسطه گران)، انجمن پیمانکاران ساختمانی (از دید سازندگان و مصرف کنندگان)، نظام مهندسی (از دیدکارشناسی) و بانک مسکن (از دیدکارشناسی و تامین مالی) برگزار شد و هر یک از اعضای حاضر نقطه نظرات و مواردی را مطرح نمودند که طی صورتجلسه ای به معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری استان کردستان به منظور هماهنگی جلسات تخصصی و مشترک با حضور نمایندگان ثبت اسناد، نظام مهندسی، راه و شهرسازی، شهرداری و بانک ارسال گردید .

آخرین بروزرسانی 1395/12/16

مطالب مرتبط مطالب مرتبط