تازه های اخبار تازه های اخبار

مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات بانک : شعبه نقطه تلاقی سیاستهای بانک با مشتریان است

نشست کمیسیون وصول مطالبات بانک با حضور اکبر خطیبی مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات ، جعفر آقاملایی رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب ، حمیدرضا صحابت رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات ، احمد پاک نیت مدیر شعب گلستان ، معاونین و روسای دوایر مدیریت و شعب استان در محل سالن اجتماعات این مدیریت برگزار شد.

در آغاز این جلسه خطیبی مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع همکاران گلستانی و برگزاری این نشست ، گفت : اهمیت و جایگاه وصول مطالبات همانند اهمیت جذب و تخصیص منابع به حدی است که باید یک امر مستمر و همیشگی باشد. وی عنوان کرد ، در صورت عدم داشتن چنین دیدگاهی و نگاه مقطعی به وصول مطالبات بانک ، قطعا در کوتاه مدت با مشکلات جدی روبرو شده و در دراز مدت نیز اصل موجودیت یک سازمان مالی با چالش جدی مواجه خواهد شد.

خطیبی در ادامه با اشاره به طرح مسکن مهر اظهار داشت : در سطح کلان بانک ، مانده تسهیلات مسکن مهر حدود 52 درصد از مانده کل تسهیلات بانک را تشکیل می دهد که از این میزان حدود یک چهارم آن مربوط به مشارکتهایی می باشد که به فروش اقساطی تبدیل شده اند. مدیر امور حقوقی و وصول مطالبات افزود ، با توجه به اهمیت مانده و حجم تسهیلات باید تلاش مضاعف جمعی و متفاوتی از گذشته در جهت وصول مطالبات صورت گیرد.

وی تاکید کرد امر وصول مطالبات کار انفرادی نیست بلکه همانند فعالیتهای بازاریابی در حوزه جذب منابع جمعی و گروهی می باشد و باید استفاده از تمامی امکانات و مشارکت کلیه کارکنان توانمند شعب در این امر نسبت به تحقق اهداف و کاهش مطالبات بانک اقدام نمود.

خطیبی اضافه کرد ، توان مندی در صورتی تجلی پیدا می کند که تمامی همکاران با جدیت لازم و تلاش مستمر در تحقق این مهم نقش آفرینی نمایند ، پس روسای شعب باید تمامی کارکنان زیرمجموعه خود را در این کار دخالت دهند. وی در ادامه خطاب به روسای شعب استان تصریح کرد توجه ویژه به دستورالعمل های وصول مطالبات یک امر مهم و حیاتی است و تمامی اقدامات و عملکرد شعب در مسیر کاهش مطالبات بانک در آن گنجانده شده است. خطیبی با اشاره به روند افزایشی مطالبات در حوزه عقود مبادله ای گفت : نکته مهم این است که بانک باید در زمان سررسید اولین قسط مشتریان واکنش نشان داده و با یادآوری آن باعث شود تا مشتریان نسبت به اهمیت واریز به موقع اقساط آگاه شوند. وی در ادامه در خصوص قراردادهای فروش اقساطی مسکن مهر عنوان کرد با توجه به انعقاد قرارداد بیمه اعتباری بانک با بیمه آسیا روسای شعب باید ضمن کنترل انعکاس آن در پرونده های تسهیلاتی می توانند بر اساس قوانین و دستورالعمل ها و مفاد قرارداد منعقده با ارسال اخطار جهت وصول مطالبات مربوطه اقدام نمایند.

مدیر امور حقوقی و صول مطالبات بانک خطاب به روسای شعب گفت : نقطه ثقل تمامی سیاستها و دستورالعمل هایی که توسط ادارات مرکزی تدوین می شود شعبه است و شعب نقطه تلاقی سیاستهای بانک با مشتریان می باشند. وی با بیان این مطلب افزود اگر تمامی سیاستها و دستورالعمل ها بدرستی در شعب اجرا نشوند تمامی تلاشها بی نتیجه خواهد بود، پس باید با بسیج نمودن تمامی امکانات و تکیه بر توانمندی کلیه کارکنان شعبه و اراده مصمم نسبت به اجرایی نمودن هر چه بهتر این مهم اقدام نمایید.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به فرصت کم باقی مانده تا پایان سال جاری ابراز امیدواری کرد با برگزاری این جلسه و حصول نتایج مطلوب قدم خوبی در راه وصول مطالبات برداشته و تمامی اهداف بانک در این زمینه به بهترین شکل محقق شود.

در ادامه این گردهمایی جعفر آقاملایی رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب نیز با ابراز خشنودی از حضور در استان گلستان گفت : در بخش جذب منابع انتظار ما این است که با تلاش و سعی بیشتر همکاران بحث بازاریابی با جدیت پیگیری شود تا به اهدافی که در این خصوص تعیین و ابلاغ شده است دست یابند.

وی در ادامه و در زمینه وصول مطالبات گفت : بانک مسکن استان با پرداخت بیش از 14 هزار میلیارد ریال تسهیلات بعد از بانک ملی در رتبه دوم قرار داشته که حدود 11 هزار میلیارد ریال آن مربوط به تسهیلات مسکن مهر می باشد. وی با بیان این مطلب تاکید کرد تلاش جمعی و گروهی کلیه کارکنان و تقویت این فرهنگ در میان همکاران می تواند عاملی مهم و موثر در جهت تحقق اهداف بانک در این حوزه باشد. آقاملایی افزود ، در بخش وصول مطالبات از ابتدای مهر ماه سال جاری بانک مسکن می بایست مبلغی معادل 1700 میلیارد ریال را بصورت ماهیانه و اقساط بابت منابع دریافتی از محل خط اعتباری تسهیلات مسکن مهر به بانک مرکزی پرداخت نماید.پس باید با حساسیت بیشتر نسبت به پیگیری فروش اقساطی مسکن مهر و وصول مطالبات و بازگشت منابع پرداختی به چرخه مالی بانک اقدام لازم صورت پذیرد.

همچنین در بخش دیگری از این نشست مشترک ، حمیدرضا صحابت رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات با قدردانی از زحمات و تلاشهای صورت گرفته توسط همکاران در حوزه وصول مطالبات و برگزاری این جلسه ، اظهار داشت : با بررسی مانده مطالبات مدیریت گلستان ، مبلغ

367 میلیارد ریال از این مطالبات در بخش سررسید گذشته بوده و 186 میلیارد ریال در بخش معوق و مبلغ 268 میلیارد ریال آن در بخش مشکوک الوصول می باشد. وی در ادامه با اشاره به تعیین اولویت های بانک در ابتدای هر سال ، اولویت در جذب منابع و اولویت در بخش وصول مطالبات را دو اولویت اصلی و مهم ترین اهداف بانک برشمرد. صحابت افزود در سال جاری مقرر شد تا در بخش عقود مبادله ای 25 درصد و در بخش عقود مشارکتی 40 درصد از مطالبات مربوطه به حیطه وصول در آید و تاکید شد تا در بخش عقود مشارکتی کلیه پرونده هایی که مشکوک الوصول می باشند تعیین تکلیف شوند. رییس اداره کل پیگیری وصول مطالبات تصریح کرد، بانک مسکن دارای کامل ترین دستورالعمل وصول مطالبات در میان بانکها می باشد و برای اخذ نتایج مطلوب در این حوزه ابتدا باید پیشگیری کرده و سپس پیگیری نماییم.

وی خطاب به روسای شعب استان گفت : نباید هیچ پرونده تسهیلاتی برای شما سربسته باقی بماند و با دعوت از مشتریان و مذاکره با آنان نسبت به تعیین تکلیف نمودن تسهیلات اقدام نمایید. وی با تاکید بر کار گروهی و حضور فعال تمامی پرسنل در امر وصول مطالبات ، خواستار داشتن برنامه ریزی صحیح و منسجم ، احساس مسیولیت و دقت عمل بیشتر کارکنان جهت دستیابی به اهداف بانک در این بخش شد.

گفتنی است در ادامه این جلسه ، احمد پاک نیت مدیر شعب گلستان، ضمن قدردانی و ابراز خرسندی از برگزاری این نشست طی سخنانی گفت : با توجه به اهمیت وصول مطالبات تشکیل این جلسه با حضور اعضای کمیسیون وصول مطالبات به منظور تبیین آثار مخرب مطالبات در بانک ، ضرورت کاهش آسیبهای ناشی از انباشت مطالبات غیرجاری و لزوم برگشت منابع به چرخه مالی بانک ، بررسی مطالبات شعب و همچنین تکلیف و وظیفه اصلی مسیولین شعب در قبال مطالبات و ارایه رهنمودها و راهکارهای اجرایی لازم توسط اعضای کمیسیون وصول مطالبات بانک لازم و ضروری است و قطعا مورد استفاده و بهره برداری همکاران قرار خواهد گرفت.

مدیر شعب سپس به ارایه گزارش در خصوص وضعیت و عملکرد مدیریت و شعب استان در حوزه وصول مطالبات پرداخت. وی همچنین در ادامه به برخی از مسایل و مشکلات در حوزه طرح مسکن مهر به ویژه در بخش دولتی و تعاونیها و نیز موانع موجود در مسیر وصول مطالبات مسکن روستایی و سایر بخشها اشاره کرد.

همچنین در بخش پایانی این نشست روسای شعب موفق در حوزه وصول مطالبات عوامل موفقیت خود را در این بخش تشریح کردند و سوالات و پیشنهاداتی را نیز مطرح نمودند. در ادامه جلسه ، پرونده های تسهیلاتی معوق و مشکوک الوصول شعب مربوطه به تفکیک کنترل و بررسی و متعاقبا راهکارها و رهنمودهای اجرایی لازم توسط مدیران و مسیولان ذیربط ارایه شد.

شایان ذکر است جعفر آقا ملایی رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب و صالحی معاون اداره کل مزبور در طی سفر به استان گلستان ضمن بازدید از شعب این مدیریت و بررسی و کنترل وضعیت عملکرد شعب در حوزه جذب منابع و وصول مطالبات و سایر بخشهای بانک از نزدیک با همکاران این استان دیدار و در جریان مسایل و مشکلات آنان قرار گرفتند.

                

    «روابط عمومی مدیریت گلستان»

آخرین بروزرسانی 1394/4/24